آشنایی با سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ نهبندان امروزه در بخش های مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ که شناخته شده ترین سنگ در میان عموم مردم می باشد، در ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. از سنگ نهبندان برای کانتر کابینت ها و در راه سازی در جدول ها و سنگفرش ها استفاده می گردد. این سنگ به دلیل مقاومت بالایی که در برابر آب و حرارت دارد، بسیار در صنعت های مختلف مورد استقبال قرار گرفته است.
امروزه واژه گرانیت در بین قشرهای مختلف جامعه با معانی گوناگونی به کار می رود. از نظر زمین شناسان، گرانیت سنگی پلوتونیکی است که در لایه های پایین زمین توسط ماگما تشکیل می گردد و به علت داشتن کانی های مختلف دارای رنگ بندی های متفاوتی می باشد. در بازار فروش سنگ، گرانیت سنگی است مقاوم به آفتاب و آب که در صنایع ساختمان سازی به عنوان اصلی ترین مصالح کاربرد دارد. مشخصه بارز این سنگ دانه های درشت آن می باشد که با رنگ بندی های مختلف در بازار موجود است.

سنگ نهبندان
سنگ نهبندان با اینکه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی گران قیمت شناخته می شود، اما به دلیل طرح بندی ها با رنگ های مختلف و مقاومت این سنگ، بسیار مورد استفاده در قسمت های مختلف ساختمانی و راه سازی می باشد. این سنگ برای استفاده در ساختمان باید برش خورده و صیقل داده شود. مقاومت بالا و عمر زیاد این سنگ باعث می گردد که این سنگ حتی در جاده سازی و به عنوان سنگریزه در ساخت راه آهن مورد استفاده قرار گیرد.
خاستگاه سنگ گرانیت از اعماق زمین می باشد. مواد ماگما با متبلور شدن و به آرامی سرد شدن، به تدریج این سنگ را به وجود می آورند. این سنگ در اعماق زمین تشکیل می شود و اگر امروزه در سطح زمین دیده می شود به علت فرسایش تدریجی زمین می باشد.
سنگ نهبندان با داشتن چگالی بالا، بسیار در برابر عوامل طبیعی مقاوم می باشد و به همین دلیل می توان این سنگ را در محیط های صنعتی نیز استفاده نمود. این سنگ در ظاهرهای مختلف چکشی، کلنگی، تیشه ای یا صیقلی در بازار یافت می شود. ظاهر سنگ نهبندان تعیین می نماید که این سنگ در کجاها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. معمولا سنگ صیقلی در مکان هایی که ظاهر سنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ترکیب سنگ صیقلی و سوخته در نمای ساختمانها باعث جلوه بیشتر این سنگ می گردد.
داشتن دانه های درشت بر روی این سنگ سبب شده است که ظاهری منحصر به فرد به سنگ گرانیت داده شود. این دانه ها که در اثر ترکیب انواع کانی ها به این سنگ اضافه شده است، می تواند تنوع رنگ را در این سنگ به وجود آورد. با اینکه هزینه استخراج این سنگ بسیار بالا می باشد و هزینه تمام شده آن ممکن است نسبت به سنگ های دیگر بالاتر باشد،اما به دلیل نقش های زیبای این سنگ در جاهای خاص بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از سنگ نهبندان برای نماهای بعضی از ساختمان ها، راه های جاده ای باریک که به در خانه ختم می شود و روی کابینت های آشپزخانه که می خواهند دارای طرحی ویژه باشند استفاده نمود. توجه داشته باشید که به علت ایجاد مقاومت بسیار در این سنگ در زمان تشکیل آن، این سنگ به عنوان مقاوم ترین مصالح شناخته می شود.
در نهایت، به افرادی که می خواهند در جاهایی که فشار روی سنگ بسیار است، پیشنهاد می گردد که از سنگ نهبندان استفاده نمایند. همچنین مکان هایی که با نور آفتاب بسیار سر و کار دارند مانند نمای ساختمان ها یا روی کابیت ها که به صورت مرتب در معرض آب هستند، از سنگ نهبندان برای این منظور استفاده کنند تا بتوانند خدماتی با کیفیت تر داشته باشند.

By | 2018-01-21T11:31:09+00:00 ژانویه 3rd, 2018|مقالات|دیدگاه‌ها برای آشنایی با سنگ گرانیت بسته هستند