سنگ نهبندان و ساختمان سازی

استفاده از سنگ نهبندان برای مصارف ساختمانی

سنگ نهبندان، سنگ گرانیتی است که در اثر سرد شدن تدریجی گاما در زیر زمین به وجود می آید. مشخصه بارز این سنگ ها، داشتن دانه های درشت بر روی آن می باشد که به دلیل وجود کانی های مختلف در این سنگ، می توان رنگ بندی های مختلف این سنگ را داشته باشیم. این سنگ به دلیل اینکه تحت فشار بسیار تشکیل میگردد، بسیار در برابر نور آفتاب و رطوبت مقاوم می باشد. به همین دلیل از سنگ نهبندان برای مصارف ساختمانی در جاهایی که احتیاج به عمر طولانی سنگ می باشد استفاده می گردد. به طور کلی سنگ هایی که در ساختمان استفاده می شوند باید بافتی سالم داشته باشند، یعنی ترک یا شیاری داخل سنگ وجود نداسته باشد. هم چنین این سنگ ها باید عاری از هر گونه خللی باشند. از دیگر ویژگی های سنگ های مناسب برای ساختمان می توان به یکدست و همگن بودن آن ها و متلاشی نشدن در آب اشاره نمود. ویژگی بارز سنگ های به کارگیری در صنعت ساختمان را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود:

– این سنگ ها باید در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم باشند.
– در برابر باد، یخبندان و تغییرات دما نباید این سنگ ها به راحتی آسیب ببینند.
– در برابر مواد شیمیایی مانند اسید، بتوانند مقاومت بالایی از خود نشان دهند.
– این سنگ ها باید بتوانند فشار بالا را تحمل نمایند.
– در مقابل ساییدگی، کم ترین خورندگی را از خود نشان دهند.

سنگ نهبندان در ساختمان سازی

همچنین محل استفاده از سنگ در ساختمان در انتخاب سنگ تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال، سنگ هایی که برای کف ساختمان استفاده می شوند، حتما باید در برابر فشار بسیار مقاوم باشند. این سنگ ها باید بتوانند باری که بر روی آن ها قرار می گیرد را به راحتی تحمل نمایند و دچار شکستگی نگردند. البته زیر سازی این سنگ ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، به این دلیل که نشست سنگ خود یکی از عوامل کاهش تحمل فشار توسط سنگ می گردد. این سنگ ها به دلیل استفاده در کف باید دارای نفوذ آب کمی باشند تا صاحبان خانه بتوانند به راحتی کف ساختمان را شست و شو دهند. اگر از سنگ هایی در کف استفاده شود که در برابر نفوذ آب از خود مقاومت نشان ندهند، این سنگ ها با تماس آب به مرور باد کرده و دچار ترک خواهند شد. تمام این مواردی که باید در انتخاب سنگ کف ساختمان رعایت گردد را می توان در سنگ نهبندان یافت. این سنگ نفوذ آب کمی داشته و به شدت در برابر فشار مقاوم می باشد. از دیگر مواردی که حتما باید در سنگ های کاربردی در کف رعایت نمود، مقاومت سنگ در برابر خورندگی مواد شیمیایی می باشد. معمولا کف ساختمان ها را با مواد شوینده قوی شست و شو می دهند که می تواند در صورت استفاده از سنگ نا مناسب باعث ایجاد خورندگی گردد.

قسمت های دیگر ساختمان که می توان در آن از سنگ استفاده نمود پلکان آن می باشد. معمولا سنگ های مورد استفاده در پله ها باید در برابر سایش و فشار مقاوم باشند. سنگ نهبندان می تواند به عنوان یک سنگ گرانیتی مرغوب در پله های ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. پله های ساختمان های مختلف دارای ویژگی های متفاوتی باید باشند. مثلا پله های موجود در ادارات یا مدارس که دارای رفت و آمد بسیاری می باشند، حتما باید در مقابل سایش مقاوم باشند. از این رو توصیه می گردد در این مکان ها حتما از سنگ نهبندان با کیفیت بالا استفاده گردد.

پلکانی که در فضای باز قرار دارند، باید حتما در برابر نور آفتاب و رطوبت سختی داشته باشند. این پلکان به دلیل اینکه در معرض باران و تابش آفتاب هستند می توانند به راحتی فرسوده شوند پس بهتر است از سنگ های مقاوم در این مکان ها استفاده گردد. به یاد داشته باشید این نوع سنگ باید از اصطکاک بالایی برخوردار باشند تا باعث ایجاد مشکل برای ساکنان نگردند. به همین دلیل از روش های تیشه ای کردن سطح سنگ،شیار زدن، فلیم کردن و برجسته کردن لبه پله برای بالا بردن اصطکاک سنگ ها استفاده می گردد.

از دیگر موارد استفاده سنگ نهبندان می توان به نمای ساختمان اشاره نمود. سنگی که در نمای ساختمان استفاده می گردد، باید در برابر عوامل طبیعی بسیار مقاوم باشد. هنگامی که در نمای ساختمان مصالحی استفاده می شود، این مصالح باید دارای کیفیت بسیار خوبی باشند، زیرا نمی توان به راحتی این مصالح را بعدا جایگزین نمود و دسترسی سخت و هزینه بالا سبب می گردد که ساختمان سازان به سمت استفاده از مصالح بهینه روی آورند. از این رو باید در انتخاب سنگ برای نما بسیار دقت نمود. سنگ نهبندان، به دلیل اینکه در برابر افتاب، باد و باران می تواند از خود مقاومت نشان دهد بسیار برای نما کاربردی می باشد. این سنگ به دلیل داشتن انواع کانی ها، دارای رنگ بندی های متنوعی می باشد که سبب شده است به عنوان سنگی محبوب مورد استفاده قرار گیرد. نما نیز جزئی از ساختمان است که باید در آن جنبه های بصری رعایت گردد. پس سنگ نهبندان می تواند به عنوان گزینه مناسبی باشد.

By | 2018-01-21T11:31:12+00:00 ژانویه 3rd, 2018|مقالات|0 Comments